Wszystko o olejowaniu tarasu drewnianego – jak dbać o drewniany taras
Taras drewniany to wizytówka każdego domu, to na tarasie spędzamy większość czasu w ciągu lata. To tutaj przyjmujemy gości, relaksujemy się i rodzinnie spędzamy czas. Żeby jednak cieszył nasze oko, musimy poświęcić kilka chwil na jego pielęgnację. Sprawdź kiedy i jak prawidłowo wykonać olejowanie tarasu drewnianego.
Czym konserwować drewno na tarasie – olej czy lakier
Na rynku istnieje wiele środków do pielęgnacji drewna. Spotkasz się pewnie z lakierami, bejcami, lazurami czy olejami. Zastanawiasz się co jest odpowiednie do zabezpieczenia tarasu drewnianego. Postaramy się wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi produktami. Lakiery, lazury tworzą powłokę na zewnątrz drewna. W przypadku tarasu drewnianego, który tworzy nam płaszczyznę poziomą i jest intensywnie użytkowany, istnieje duże ryzyko, że powłoka taka ulegnie uszkodzeniu i szybkiemu wytarciu. Gdy dojdzie do wytarcia powłok lakierniczych w celu uzupełnienia lakieru konieczne będzie ściągnięcie lakieru z całego tarasu i ponowne nałożenie lakieru na deski tarasowe. Lakier pod wpływem działania czynników atmosferycznych może pękać, kurczyć się i łuszczyć. Nie jest to produkt, który powinien być stosowany na drewniane deski tarasowe. Co zatem wybrać?
Zdecydowanie olej. Olej jest środkiem, który po nałożeniu na taras nie tworzy zewnętrznej powłoki, tylko przede wszystkim wnika wgłąb drewna i zabezpiecza nam deski „od środka”, dzięki czemu nie przyjmują one wody a powstała struktura nie łuszczy się i nie pęka.
Pamiętaj wybieraj dobrej jakości oleje, przeznaczone przede wszystkim do desek tarasowych na zewnątrz.
Przed budową tarasu, warto zastanowić się czy tarasy kompozytowe nie będą lepszym rozwiązaniem. Tarasy kompozytowe nie wymagają konserwacji, wykonujemy tylko bieżące zabiegi pielęgnacyjne typu mycie myjką ciśnieniową, przy czym należy pamiętać o dostosowaniu ciśnienia do deski tarasowe.
Jak często olejować taras drewniany
Drewno egzotyczne podlega naturalnemu procesowi szarzenia, jeżeli nie podoba Ci się efekt patyny na desce tarasowej a zależy ci na tym, aby zachować naturalną kolorystykę drewna, taras powinieneś olejować dwa razy w ciągu roku. Nieolejowane deski egzotyczne pokryją się patyną, która w sposób naturalny będzie konserwowała deski tarasowe. Jeżeli chodzi o deski z modrzewia konieczne jest dwukrotne olejowanie tarasu w ciągu roku. Przy ochronie tarasu warto pomyśleć o zadaszeniu pod taras drewniane, wtedy ochrona jest większa.
Kiedy olejować taras drewniany
Taras powinien być olejowany dwa razy w ciągu roku:
- na wiosnę – gdy temperatury na zewnątrz nie będą spadały poniżej 5ºC. Olejowanie desek na wiosnę odnawia nam taras po zimie i powoduje, że cały sezon będziemy mogli cieszyć się pięknym tarasem.
- na jesień – gdy mamy jeszcze słoneczne dni i temperaturę powyżej 5ºC. Olejowanie w tym terminie zabezpieczy nam taras drewniany na zimę, dzięki czemu woda nie będzie się dostawała w głąb desek, a drewno nie będzie ulegało zniszczeniu.
Pamiętaj, że w czasie przeprowadzania konserwacji tarasu warto sprawdzić pogodę, najlepiej, żeby kilka dni było suchych, ciepłych i aby wiatr nie nawiewał pyłków na świeżo zaolejowany taras.
Sprawdź, czy na pewno:
- nie będzie padał deszcz
- temperatura będzie powyżej 5ºC (również w nocy)
- temperatura będzie poniżej 25ºC – zbyt wysoka temperatura nie pozwoli by olej dokładnie spenetrował drewno (zbyt szybko olej ulegnie wysuszeniu)
Do olejowania deski muszą być czyste i suche, by olej wniknął nam w głąb drewna.
Olejowanie tarasu drewnianego – pielęgnacja krok po kroku
Drewno jako materiał naturalny pięknie współgra z ogrodowym krajobrazem, jednak by taras drewniany cieszył nasze oczy konieczna jest jego pielęgnacja. Poniżej „krok po kroku” przedstawiamy ja prawidłowo wykonać olejowanie tarasu drewnianego.
1. Czyszczenie desek tarasowych
Pierwszym etapem olejowania tarasu jest czyszczenie desek tarasowych. Aby nałożyć warstwę oleju deski muszą być wyczyszczone z kurzu, brudu, zalegających liści czy zaschniętego błota. Najlepiej czynność tą wykonasz używając szczotek, odkurzacza czy myjki ciśnieniowej oraz ciepłej wody i mydła. Jeżeli myjesz myjką ciśnieniową, to pamiętaj, że ciśnienie nie powinno być większe niż 80bar, a ruch strumienia wody powinien być zgodny z kierunkiem ryflowania deski.
W przypadku, gdy deski tarasowe pokryły się trudną do usunięcia patyną należy użyć środków chemicznych przeznaczonych do odszarzania tarasów ogrodowych.
Jeżeli na twoim tarasie zalegają stare, trudne do usunięcia warstwy oleju, czy lakieru użyj środka do usuwania starych powłok olejowych, wówczas nowa warstwa oleju świetnie spenetruje surowe drewno a deski tarasowe będą wyglądały jak nowe.
2. Impregnacja desek tarasowych
Masz już dobrze wyczyszczone deski tarasowe, jeżeli widzisz, że drewno jest surowe, a twój taras nie jest z egzotyka tylko np. z modrzewia, to deski tarasowe należy zaimpregnować, po to by zabezpieczyć je przed czynnikami biologicznymi typu pleśnie, grzyby.
3. Olejowanie tarasu drewnianego
Taras wyczyszczony, deski zaimpregnowane czas na olejowanie desek tarasowych.
Podsumowując pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
- sprawdź pogodę: przez kilka dni musi być sucho, ciepło i bezwietrznie
- temperatura nakładania oleju : 5ºC -25ºC
- deski tarasowe muszą być wyczyszczone i suche
- do nakładania oleju używaj szerokiego pędzla tzw. ławkowca
- nakładaj cienkie warstwy oleju
- ściągnij naddatek oleju, najlepiej bawełnianą szmatką
- nie zapomnij o zabezpieczeniu końcówek desek (tutaj użyj cieńszego pędzla)
- po nałożeniu oleju, przez 2 dni nie układaj nic na tarasie, deski muszą porządnie wyschnąć
A teraz … możesz się cieszyć dobrze zabezpieczonym tarasem drewnianym. Olejowanie z nami jest całkiem proste, wystarczy troszkę czasu i taras jest jak nowy. Jeżeli jednak chcesz zlecić olejowanie sprawdzonej firmie a jesteś z Krakowa lub okolic, to Pimex Kraków jest do usług – Zapraszamy do kontaktu