Tarasy drewniane i kompozytowe - PIMEX

Kwestia wykończenia tarasu jest bardzo ważna. Taras to miejsce, które będziesz użytkował przez wiele lat i jeżeli zostanie wykończony odpowiednim materiałem, będziesz się cieszył z jego użytkowania. Tarasy Kraków stanowią niejako przedłużenie domu, a jednocześnie dzięki niemu mamy możliwość obcowania z naturą, możemy poczuć pierwsze promienie wiosenne, cieszyć się wolnością i przestrzenią. Deski tarasowe zarówno drewniane jak i kompozytowe są chętnie wybierane na wykończenie tarasu, szczególnie przez naszych klientów PIMEX.

Taras drewniany czy kompozytowy - wady i zalety

Przed tym dylematem staje większość osób, które zdecydowały się na taras z desek. Postaramy się przedstawić Ci plusy i minusy desek tarasowych. Jeżeli jednak jeszcze masz wątpliwości to zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie, doradzimy a jak będzie trzeba to możesz zlecić nam montaż tarasu. Działamy na terenie Krakowa, Skawiny, Bochni, Tarnowa a nawet całej małopolski.

Tarasy drewniane

Zalety tarasu drewnianego

Deski drewniane to najszlachetniejszy materiał do budowy tarasów. To produkt naturalny, który pozwoli nam stworzyć strefę relaksu zgodną z naturą.

 • Zróżnicowanie kolorystyczne drewnianych desek tarasowych pozwala nam uzyskać naturalny i miły dla oka efekt.

 • Zróżnicowane usłojenie oraz naturalna kolorystyka drewna będzie się pięknie komponowana z roślinnością w ogrodzie.

 • Drewno jako izolator, nie będzie się mocno nagrzewało, dzięki czemu nawet w upalne dni bez problemu będzie można po nim chodzić gołymi stopami

 • Taras wykonany z drewna amortyzuje upadki, co ważne szczególnie jeżeli użytkownikami tarasu są również małe dzieci.

 • Łatwość obróbki desek drewnianych powoduje to, że możemy wykonać taras w najbardziej finezyjnych kształtach, bez obawy o elementy wykończeniowe. Możemy również wykonać z drewna inne elementy architektury ogrodowej takie jak: nowoczesna pergola tarasowa, donice czy meble ogrodowe.

Wady tarasu drewnianego

 • Pomimo tego, że taras wykonany z drewna ma wiele zalet to niestety ma też swoje wady.

 • Na tarasie drewnianym mogą pojawić się naturalne zarysowania bądź pęknięcia, które jednak nie stanowią defektu deski i nie wpływają na obniżenie parametrów technicznych drewna.

 • Tarasy drewniane wymagają ciągłej pielęgnacji.

 • Pod wpływem czynników zewnętrznych deski drewniane ulegają naturalnemu procesowi patynowienia. Patyna jednak w sposób naturalny konserwuje drewno, jednak jeżeli chcesz zachować naturalny kolor drewna konieczna jest konserwacja tarasu drewnianego. Polega ona na nanoszeniu oleju, przeznaczonego do desek tarasowych. Czynność ta powinna być wykonywana dwa razy w ciągu roku. Na wiosnę, by odświeżyć taras i na zimę, w celu zabezpieczenia przed zmiennymi warunkami.
 • Trudność realizacji przejawia się w tym, że należy użyć odpowiednich wkrętów ze stali nierdzewnej, należy zapoznać się z rozstawem legarów odpowiednim do deski oraz potrzebne nam są umiejętności techniczne. Jeżeli nie czujesz się pewien w tym zakresie to najlepiej zlecić montaż wyspecjalizowanej fimie Pimex.

Taras kompozytowy

Deski tarasowe kompozytowe cieszą się ogromna popularnością wśród użytkowników tarasów. Poniżej przedstawiamy Ci plusy i minusy desek kompozytowych:

Zalety tarasu kompozytowego

 • Nie wymaga konserwacji, wykonujemy tylko bieżące zabiegi pielęgnacyjne typu mycie myjką ciśnieniową, przy czym należy pamiętać o dostosowaniu ciśnienia do deski tarasowe.
 • Deski kompozytowe są przyjazną alternatywą dla desek drewnianych. Mogą być poddane recyklingow.
 • W odróżnieniu od drewna deski kompozytowe nie pękają, nie odkształcają się, nie mają drzazg, dzięki czemu są bezpieczne w użytkowaniu odporne na szkodniki, żerujące w drewnie.
 • Dzięki polimerom zawartym w kompozycie deski są bardzo wytrzymałe, kompozyty, które sprzedaje Pimex, w większości posiadają 25 letnią gwarancję na biodegradację.

Wady tarasu kompozytowego

 • Deski kompozytowe nagrzewają się bardziej niż deski drewniane. W przypadku upalnego lata i południowej ekspozycji tarasu ciężko jest wyjść gołą stopą na taras.

 • Zmiana kolorystyki – ta wada uwidacznia się tylko w przypadku, jeżeli kupimy tani kompozyt. Stabilność koloru może być wówczas bardzo niska. Dlatego jeżeli wybierasz kompozyt to zainwestuj w dobry, sprawdzony materiał.

Tarasy kompozytowe

Co trwalsze drewno czy kompozyt?

Trwałość tarasu drewnianego zależy przede wszystkim od deski jaką użyjemy. Nie polecamy ci drewna krajowego typu świerk czy sosna gdyż są to gatunki mało trwałe. Warto zainwestować w egzotyka np. bangkirai, tatajuba, massaranduba, których biodegradalność to nawet 40 lat.

Kompozyt wykonany z PVC i drewna to najlepsze połączenie trwałości i natury. Większość kompozytów, które sprzedajemy ma 25 letnią gwarancję na biodegradację.

W przypadku obu wariantów bardzo ważna jest kwestia prawidłowej pielęgnacji oraz montażu tarasu. To od tego, czy taras jest prawidłowo zamontowany zależeć będzie to jak długo będziemy się nim cieszyć. Jeżeli nie czujesz się na siłach i nie jesteś pewien swoich umiejętności zleć montaż tarasu firmie PIMEX - to nasza specjalizacja. Prowadzimy montaż tarasów na terenie małopolski. Najwięcej realizacji mamy w takich miejscowościach jak Kraków, Skawina, Bochnia, Niepołomice, Tarnów.

Co wybrać na taras drewno czy kompozyt?

Jeżeli zapoznałeś się z naszymi radami to zapewne już wiesz na co się zdecydować. Jeżeli jednak masz jeszcze wątpliwości to poniżej szybka rada dla niezdecydowanych.
Jeżeli jesteś zwolennikiem naturalnych produktów, wiesz, że drewno pracuje i zmienia kolorystykę, masz troszeczkę wolnego czas by zadbać o taras i wykonać olejowanie to wybierz drewno.

Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie tego, że będziesz musiał olejować taras, by zachować jego naturalne walory, że na tarasie mogą pojawić się różnice kolorystyczne a nawet pęknięcia ani chwili się nie zastanawiaj tylko wybierz dobry kompozyt, będziesz zadowolony z wyboru.

Nadal nie możesz się zdecydować, dzwoń do nas - Pimex - doradztwo, montaż tarasów, sprzedaż deski kompozytowej i drewnianej

Nasza oferta

Porady

Koszyk
Sign in

No account yet?