Porady

Konstrukcja tarasu

Konstrukcja tarasu – jak prawidłowo zamontować taras – Pimex Kraków radzi

Konstrukcja tarasu drewnianego powinna być solidna i stabilna. To podstawa, do której montowane są deski tarasowe i to od niej zależy to, czy deski nie będą się wyginały, łódkowały, pękały a taras będzie stabilny. Chętnie podzielimy się naszym kilkunastoletnim doświadczeniem w montażu tarasów w Krakowie. Przeczytaj nasze rady odnośnie prawidłowo wykonanej konstrukcji pod taras. Ze względu na rodzaj istniejącego podłoża możemy wyróżnić kilka rodzaj konstrukcji stosowanych pod deski tarasowe.

Montaż tarasu na betonie – pojedyncza konstrukcja legarowa

Jeżeli masz już wylaną wylewkę betonową i jest ona odpowiednio wypoziomowana montaż konstrukcji będzie polegał na przymocowaniu legarów do wylewki, w rozstawie odpowiednim do wybranej deski tarasowej (każdy z producentów desek kompozytowych udostępnia wytyczne dotyczące rozstawu legarów). Do odpowiednio przygotowanej konstrukcji legarowej przytwierdzana jest deska tarasowa. Sam system montażu desek tarasowych do legarów uzależniony jest od wybranej deski. Najczęściej w przypadku drewnianych desek tarasowych są to wkręty ze stali nierdzewnej, natomiast w przypadku kompozytowych desek tarasowych dedykowane klipsy montażowe. Pamiętaj, że jeżeli na tarasie masz położoną izolację i nie chcesz mocować legarów bezpośrednio  do wylewki, po to by nie uszkodzić izolacji musisz zastosować konstrukcję legarową w formie kratownicy, tak by legary jako konstrukcja pływająca stanowiły stabilną i trwałą podstawę pod deski tarasowe.

Montaż tarasu na utwardzonej nawierzchni – pojedyncza konstrukcja legarowa

Jeżeli masz utwardzony i stabilny teren (przygotowany jak np. pod kostkę) to wystarczy jak punktowo rozłożysz płyty betonowe, do nich zamontujesz pojedynczą konstrukcję legarową, do której zamontowane zostaną wybrane deski tarasowe. Cena takiego tarasu jest liczona od rodzaju deski oraz liczona od metra.

Montaż tarasu na gruncie – podwójna konstrukcja legarowa

Jeżeli nie masz wylanej wylewki to najbardziej odpowiednim systemem montażu tarasu będzie tzw. konstrukcja pływająca.
Konieczne będzie punktowe wykonanie słupków betonowych, do których przymocujesz podwójną konstrukcję legarową. Kolejnym etapem będzie zamontowanie wybranych desek tarasowych.
Montaż desek do legarów będzie dokładnie taki sam jak w przypadku konstrukcji na betonie.

Konstrukcja tarasu na słupach – jaki legar konstrukcyjny zastosować

W przypadku tarasu na słupach betonowych najlepszym materiałem na konstrukcję będą legary drewniane lub aluminiowe.
W przypadku, gdy pokryciem tarasu jest deska tarasowa z drewna egzotycznego koniecznie na konstrukcję wybierz legary z drewna egzotycznego. Drewno konstrukcyjne powinno mieć takie same właściwości jak zamontowana deska tarasowa. Drewno jest materiałem naturalnym, będzie się rozszerzało i kurczyło, w zależności od panujących warunków atmosferycznych, dlatego ważne jest, by legary pod deską miały podobne właściwości i zmieniały swoje parametry tak samo jak deska, wówczas wkręty będą się stabilnie trzymały a deski będą mniej narażone na odkształcanie i pękanie.
W przypadku gdy pokryciem tarasu jest deska kompozytowa najlepszą opcją będzie zastosowanie stabilnych legarów aluminiowych bądź legarów z drewna egzotycznego. Najczęściej każdy z producentów kompozytów ma swój system legarów aluminiowych ale i kompozytowych. Zadaszenie tarasu w Krakowie wykonywane przez naszą firmę jest wykonywane z drewna klejonego BSH, posiada odpowiednie atesty i certyfikaty

Dlaczego więc nie legary kompozytowe ? Dlatego, że kompozytowy legar nie jest stabilny, łatwo się wygina i ulega odształceniu. W przypadku montażu na słupach betonowych, pod deskę kompozytową nie można montować legarów kompozytowych. Czasami producenci desek kompozytowych posiadają w ofercie tzw legar kompozytowy wzmocniony do montażu na konstrukcji pływającej. Gdy zdecydujesz się na tę opcję zwróć uwagę jaki rozstaw podbudowy zaleca producent kompozytu, najczęściej konieczne jest wykonanie podbudowy betonowej co 50cm. Wylewanie słupków betonowych w takim rozstawie kompletnie mija się z celem. Według nas lepiej wybrać legar z drewna egzotycznego bądź aluminium.

 W którą stronę powinny być ułożone deski tarasowe – Układ desek na tarasie

Konstrukcja powinna być dobrze wypoziomowana i ma zapewnić spadek na tarasie, dzięki czemu woda nie będzie zalegała na deskach tarasowych, co mogło by się przyczynić do szybszej biodegradacji drewna na tarasie. Ryfle na deskach tarasowych mają za zadanie ułatwić odprowadzanie wody, dlatego deska tarasowa powinna być położona zgodnie ze spadkiem tarasu drewnianego, dzięki czemu woda będzie lepiej odprowadzana na zewnątrz.
Zastanawiasz się zatem co z legarami, czy ich poprzeczny układ nie będzie powodował blokowania wody na wylewce?
Nie – pomiędzy legarami a wylewką powinny być zamontowane podkładki dylatacyjne, które wygenerują nam dystans pomiędzy wylewką a legarami, dzięki czemu niewielkie ilości wody, które dostaną się pod deski spłyną po wylewce, a delikatnie podniesione legary nie będą blokowały spływającej wody.


Jeżeli chcesz zlecić zbudowanie tarasu naszym doświadczonym montażystom – skontaktuj się z nami