Porady

Nowoczesne schody drewniane

schody krecone

Schody drewniane nowoczesne wnętrzne z pięknym drewnem

Schody można wykonać z wielu materiałów. Najpopularniejsze z nich to z pewnością metal, beton i oczywiście drewno. Schody drewniane niezmiennie cieszą się dużą popularnością, zarówno jako schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jakie schody z drewna w Krakowie są dzisiaj spotykane najczęściej? Które są najwyżej oceniane przez architektów wnętrz i wreszcie o czym trzeba pamiętać, chcąc wykonać wysokiej jakości schody drewniane w Krakowie? Na te oraz inne ciekawe pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Schody drewniane i materiał ich wykonania

Obecnie schody drewniane wykonuje się z dziesiątek rozmaitych gatunków. Które z nich są najlepsze? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Biorąc pod uwagę wytrzymałość i fakturę materiału, a tym samym prostotę jego czyszczenia, najlepsze będą dąb i jesion. Są to również najbardziej klasyczne rozwiązania. Jednocześnie dla wielu osób ważniejszą kwestią jest estetyka. Chcąc uzyskać bardziej oryginalny efekt, warto rozważyć inne gatunki, w tym również te egzotyczne, jak Ipe czy Merbau. Ponadto, zwłaszcza w przypadku schodów zewnętrznych, często wykonujemy konstrukcje z deski kompozytowej. To niejako imitacja drewna, posiadająca jego walory estetyczne, jednak wzmocniona pod kątem właściwości wytrzymałościowych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że schody drewniane Kraków to też często konstrukcje o podstawie wykonanej z zupełnie innego materiału. Do popularnych należą zlecenia na wykonanie podstopnic drewnianych, przy czym podstawa schodów wykonana jest z betonu lub stali. Na takie rozwiązanie decydują się Klienci, którzy nie chcą rezygnować z gotowej konstrukcji lub też beton czy stal pasują im do ogólnej koncepcji projektowej, a jednocześnie pragną nadać otoczeniu nieco elegancji i gracji.

Schody dywanowe Kraków – czas na nowoczesne rozwiązania

Powszechnie schody drewniane kojarzą się z rozwiązaniem klasycznym. Rzeczywiście były one domeną starego budownictwa. Do dzisiaj zresztą wiele osób decyduje się na klasyczne schody drewniane. Również nasza firma realizuje takie zlecenia. Niemniej schody z drewna to często rozwiązania bardzo innowacyjne, czego dowodem są choćby schody dywanowe.

Czym one są?

Schody dywanowe to konstrukcje wiszące. W rzeczywistości posiadają one oczywiście elementy podporowe, jednak konstrukcja nie jest widoczna. Oznacza to, że wyglądają jak rozłożony w powietrzu dywan, stąd też zresztą ich nazwa. Obecnie schody dywanowe w Krakowie to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań. Niewątpliwie prezentują się bardzo nowocześnie, a jednocześnie elegancko za sprawą konstrukcji drewnianej. Warto przy tym zaznaczyć, że często schody dywanowe wykonuje się też ze stali, natomiast ich wykończenie jest drewniane. W takim przypadku możliwości w zakresie wyboru gatunku drewna są jeszcze większe, ponieważ na drugi plan schodzą jego właściwości wytrzymałościowe.

Alternatywą dla schodów dywanowych są podobne do nich schody półkowe. Mowa tutaj o konstrukcjach, w których poszczególne stopnie nie są ze sobą połączone – przynajmniej nie w widoczny sposób. Najczęściej tego typu schody są po prostu przytwierdzone do ściany. Niemniej zajmujemy się również wykonaniem i montażem schodów półkowych lewitujących, czyli sprawiających wrażenie wiszących w powietrzu. Różnica pomiędzy schodami półkowymi a schodami dywanowymi dotyczy braku połączenia między stopniami w przypadku tego pierwszego rozwiązania.

Jakościowe schody z drewna Kraków

Niewątpliwie schody dywanowe to dzisiaj najpopularniejsze, a także najwyżej cenione przez architektów rozwiązania w zakresie konstrukcji stopniowych. Niemniej aby dane schody dywanowe lub podobne do nich schody półkowe spełniły oczekiwania, ważne jest ich profesjonalne wykonanie. Bardzo ważny jest w tym przypadku prawidłowy montaż, który decyduje o trwałości konstrukcji. Niemniej kwestię absolutnie kluczową stanowi dobór materiału. W przypadku schodów drewnianych ważne są parametry wytrzymałościowe danego gatunku drewna, jednak wciąż bardzo istotne pozostają też walory estetyczne.