Porady

Meble ogrodowe – jakie wybrać?

meble ogrodowe

Dla wielu osób posiadających ogród lub działkę, zielona przestrzeń jest jednym z najważniejszych miejsc relaksu. Z tego powodu meble ogrodowe cieszą się dużą popularnością – pozwalają na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz odprężenie na łonie natury. Zanim jednak zdecydujecie się na zakup konkretnych mebli ogrodowych w Krakowie, odpowiedzcie sobie na kilka pytań, dzięki którym na pewno dokonacie właściwego wyboru.

Meble ogrodowe – zalety

Pierwszą, najważniejszą kwestią, którą powinniście określić, jest miejsce, w którym staną wybrane przez Was meble. Meble stojące na tarasie drewnianym, bezpośrednio na ziemi, pod wiatą lub w altance, mogą być bowiem wykonane z różnych materiałów. Te stojące w ogrodzie pod gołym niebem, muszą być bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Kiedy już wiecie, gdzie staną Wasze meble, zastanówcie się, jak zamierzacie je przechowywać po sezonie (od tego zależy chociażby wielkość i ilość mebli), do czego zamierzacie je wykorzystywać, a także, jaką kwotę chcecie przeznaczyć na zakup mebli. Po uwzględnieniu wszystkich tych czynników, odpowiedź na pytanie, jakie meble ogrodowe w Krakowie wybrać, okaże się zdecydowanie łatwiejsza.

Materiały – czy drewniane meble ogrodowe to dobry pomysł?

Meble ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak np. tworzywa sztuczne, metal, drewno, wiklina etc. Zatrzymajmy się przy najbardziej klasycznym rozwiązaniu, czyli przy meblach drewnianych. Jakie są ich zalety?

Drewniane meble ogrodowe doskonale wpasowują się w zielone przestrzenie, zarówno te o bardziej dzikim charakterze, jak i te starannie zaaranżowane i wypielęgnowane. Do zalet drewnianych mebli należą przede wszystkim:

  • Uniwersalność i ponadczasowość – tego rodzaju produkty nigdy nie wychodzą z mody i zawsze prezentują się dobrze.
  • Możliwość zabawy kolorem – każdy gatunek drewna posiada swoją unikatową barwę, a dodatkowo, drewno egzotyczne bez problemu można pomalować lub polakierować.
  • Trwałość – odpowiednio pielęgnowane i zaimpregnowane będą służyć przez wiele lat, w niezmienionym stanie technicznym.

Jeśli więc zależy Wam na trwałych meblach, których stylistykę można zmieniać za pomocą farb lub lakierów, to drewniane meble będą doskonałym wyborem. Jedyną ich wadą może być duża waga, utrudniająca przestawianie. Szczególnie w przypadku drewnianych stołów, wykonanych np. z dębu, ich masa może czasami utrudniać wygodne użytkowanie. W porównaniu do zalet drewnianych mebli, trudność z przestawianiem ich nie jawi się jednak jako znacząca niedogodność. Poza tym można sobie poradzić z tym problemem, wybierając nieco lżejszy gatunek drewna do konstrukcji mebli ogrodowych. Plusem drewnianych mebli ogrodowych jest również możliwość wykonania ich na zamówienie, dzięki czemu będą zgodne z Waszymi indywidualnymi potrzebami.