Porady

Balustrady drewniane

Jak znaleźć najlepsze i czym kierować się przy wyborze?

Dzisiaj wybór w balustrad jest bardzo duży. Zamiast klasycznych modeli metalowych, możesz wybrać oryginalne balustrady drewniane na schody, taras czy balkon. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, dotyczące tego jak wybierać balustrady tarasowe drewniane w Krakowie oraz inne rodzaje balustrad wykonanych z tego materiału.

Balustrady balkonowe drewniane i ich funkcje

Główną funkcją, którą pełnią nowoczesne balustrady balkonowe drewniane oraz inne rodzaje balustrad, umieszczane np. na schodach lub tarasie, jest funkcja ochronna. Dzięki balustradom minimalizujemy ryzyko spadnięcia ze schodów lub wypadnięcia z balkonu. Dodatkową funkcją jest oczywiście funkcja ozdobna. Drewniane, profesjonalnie wykonane balustrad mogą stać się prawdziwą dekoracją przestrzeni.

Parametry określające balustrady

Balustrady drewniane na tarasie, na balkonie lub te znajdujące się przy schodach, można opisać za pomocą określonych parametrów. Każda balustrada drewniana wewnętrzna i zewnętrzna jest określana między innymi przez następujące parametry:

 •  rodzaj drewna, z którego została wykonana,
 • wysokość,
 • stopień zabudowania lub ilość ażurów,
 • kolor,
 • gładkość wykończenia,
 • rodzaj poręczy,
 • design.

Różnorodność sprawia, że balustrady drewniane na schody, tarasy i balkony można dopasować do swoich potrzeb oraz wyglądu pomieszczeń, w których się znajdą.

Należy pamiętać, że balkonowa balustrada drewniana, czy też balustrady drewniane na tarasie, są narażone na szereg czynników mogących doprowadzić do ich zniszczenia. Dlatego też konieczne jest właściwe zabezpieczenie balustrad, na przykład poprzez olejowanie. Odpowiednie zabezpieczenie materiału jest szczególnie istotne w przypadku balustrad zewnętrznych, znajdujących się na balkonie lub tarasie, ponieważ są one narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak m.in.

 • deszcz,
 • duże wahania temperatur,
 • wilgoć,
 • śnieg.

Niemniej jednak również balustrada wewnętrzna drewniana powinna zostać właściwie zabezpieczona. Pozwoli to uniknąć jej szybkiego zniszczenia, między innymi poprzez zabrudzenia.

Jakościowe balustrady drewniane

Zarówno balustrada drewniana wewnętrzna, jak i zewnętrzna, musi zostać odpowiednio wykończona. Specjalistyczna wiedza jest niezbędna, aby we właściwy sposób zastosować odpowiednie środki. Jeśli planujesz zamontować balustrady drewniane w Krakowie, wybierz firmę z doświadczeniem, która dostarczy Ci najwyższej jakości drewna. Jednak o jakich konkretnie działaniach wobec balustrad tarasowych drewnianych i balustrad drewnianych balkonowych lub na schody mowa?

Bardzo ważne jest wspomniane wcześniej olejowanie lub inny proces zabezpieczający drewno. Jednak to nie wszystko. Niezwykle istotne jest wygładzenie drewna, tak, aby było ono przyjemne w dotyku i bezpieczne w użytkowaniu. Ponadto możliwe jest też wykonanie powłoki zewnętrznej, która będzie stanowiła dodatkową ochronę. Przede wszystkim jednak od zewnętrznej powłoki zależy estetyka nowoczesnych balustrad balkonowych drewnianych. Matowe, satynowe lub błyszczące – wybierz balustrady drewniane Kraków, które najlepiej odpowiadają Twojemu gustowi estetycznemu. O czym jeszcze decyduje powłoka zewnętrzna? Wysokiej jakości powłoka w znacznym stopniu ułatwia czyszczenie balustrad. Jest to szczególnie ważne w przypadku zewnętrznych balustrad zewnętrznych na tarasie lub balkonie, ponieważ na nich gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.

Decydując się na skorzystanie z usług konkretnej firmy, upewnij się, że cieszy się ona dobrą renomą. Dzięki temu unikniesz rozczarowań związanych np. z niedotrzymywaniem ustalonych wcześniej terminów. Dodatkowo, sprawdzeni fachowcy są gwarancją, że balustrady zostaną zrealizowane z dbałością o każdy szczegół. Jako wieloletnia firma z doświadczeniem, możemy zagwarantować najwyższą jakość balustrad drewnianych.

Firma PiMEX zajmuje się realizowaniem różnego rodzaju projektów, tworzonych na indywidualne zamówienie klientów. Specjalizujemy się w obróbce drewna, dzięki czemu tworzone przez nas przedmioty wyróżniają się dużą starannością wykonania oraz najwyższą jakością drewna. Oferta PiMEX jest zróżnicowana i obejmuje m.in. tworzenie drewnianych balustrad wewnętrznych i zewnętrznych, nadających się do zabezpieczenia balkonów, schodów i tarasów.