Porady

Co między legarami a deskami tarasowymi?

Wybór materiałów to pierwszy krok do stworzenia wymarzonego tarasu. Zastanawiasz się co należy zastosować pomiędzy legarami a deskami tarasowymi? Podpowiadamy

Legary: Podstawa Konstrukcji Tarasu

Pierwszą ważną kwestią do rozważenia przy budowie tarasu jest wybór legarów. To elementy konstrukcyjne, które stanowią podstawę całej konstrukcji tarasu. Legary to poziome belki, które umożliwiają równomierne rozłożenie wagi tarasu na konstrukcję nośną, zwykle wykonaną z drewna lub metalu. Warto wybierać legary o odpowiedniej grubości i wytrzymałości, aby zapewnić stabilność tarasu przez wiele lat.

Wybór Materiału na Legary

Podczas wyboru materiału na legary należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Drewno jest tradycyjnym wyborem, oferującym naturalny urok i ciepło. Dostępne są różne gatunki drewna, takie jak sosna modrzew czy drewno egzotyczne każdy o innych właściwościach i trwałości.  Legary pod deski tarasowe powinny być tego samego gatunku drewna, czyli pod egzotyka stosuje się legary z egzotyka, pod modrzew syberyjski warto zamontować legary z modrzewia syberyjskiego.

Alternatywą są legary aluminiowe, które charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne i stosowane są pod deskę tarasową kompozytową, są wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Pod kompozyt można również zamontować kompozyt w przypadku gdy wykonanie tarasu jest na wylewce.

Czy należy coś dać pomiędzy legarami a deskami tarasowymi?

W przypadku zastosowania odpowiednich legarów pod taras drewniany i montażu deski do legarów tarasowych za pomocą wkrętów nie jest konieczne stosowanie dodatkowych przekładek, izolacji. Elementy nie mają żadnego wpływu na prawidłowy montaż, trwałość konstrukcji ani użytkowanie tarasu