Ułożone w łazience drewno należy zabezpieczyć olejem lub woskiem, gdyż nasyca on pory drewna i mikrozagłębienia, dzięki czemu woda i para wodna nie wnikają w głąb drewna. Drewno zabezpieczone olejem jest matowe i antystatyczne, zachowuje swą strukturę wyczuwalną bosą stopą lub dotykiem dłoni.
Jakie drewno do łazienki?
Do łazienki polecamy Merbau i Teak, to gatunki drewna egzotycznego, które charakteryzują się wysoka stabilnością, dzięki temu istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, by parkiet z Marbau lub Teak wypaczył się, wyłódkował.
Jakie są zalety podłogi olejowanej?
Dzięki temu, że podłoga drewniana wykończona jest olejem, który wyciąga nam usłojenie drewna, nabiera ona charakteru i naturalnego klimatu. Podłoga olejowana jest matowa i ma strukturę wyczuwalną gołą stopą.
Podłoga olejowana jest antystatyczna, nie elektryzuje się, dzięki czemu przyciąga mniej kurzu niż podłoga lakierowana.
Deski olejowane możemy odnawiać bez konieczności cyklinowania, wystarczy nanieść odpowiedni olej i podłoga jest jak nowa. Na parkietach i deskach olejowanych również mniej widoczne są niewielkie zarysowania.
Niewątpliwą zaletą podłogi drewnianej, olejowanej jest możliwość punktowego uzupełnienia oleju. Zniszczone miejsce wystarczy lekko zetrzeć i nanieść nową warstwę oleju, nie jest konieczne cyklinowanie całej powierzchni podłogi olejowanej, jak to jest w przypadku podłóg drewnianych lakierowanych.
Jednak podłogi olejowane, wymagają okresowej konserwacji, którą możemy wykonać sami lub zlecić firmie parkieciarskiej.
Jakie powinny być warunki w pomieszczeniu, gdy układamy podłogę?
Wszystkie prace mokre (tj. tynkowanie, betonowanie, flizowanie) muszą być wykonane przed dostarczeniem drewnianych desek na miejsce montażu.
Optymalne warunki do składowania i układania podłogi drewnianej w pomieszczeniu to:
wilgotność powietrza – 45-60%
temperatura – 18-24 o
Jaka powinna być wilgotność wylewek, przy układaniu podłóg drewnianych?
Wilgotność podłoża przeznaczonego do montażu parkietów i desek drewnianych powinna wynosić, dla podłoża:
- drewnianego 8%,
- betonowego 2% metodą CM,
- anhydrytowego 0,5% metodą CM.
Czy parkiety i deski lite powinny być przed położeniem sezonowane?
Tak, deski i parkiety lite, drewniane, powinny być aklimatyzowane w pomieszczeniu, w którym będą układane. Aklimatyzacja powinna trwać nie krócej niż 2 dni i odbywać się w warunkach:
wilgotność powietrza – 45-60%
temperatura – 18-24 o
Jak połączyć parkiet drewniany z płytkami?
Najpłynniejszym połączeniem podłogi drewnianej z płytkami jest zostawienie dylatacji i wypełnienie jej np. korkiem. Dylatacja zapewni nam miejsce na pracę parkietu, a korek idealnie zlicuje nam wysokości i wypełni szczelinę. Można również użyć listwy aluminiowe, mosiężne lub drewniane.
Jak pielęgnować podłogę olejowaną?
Do bieżącej pielęgnacji parkietów i desek olejowanych należy używać przede wszystkim środków przeznaczonych do podłóg olejowanych, środki te tworzą dodatkową warstwę ochronną, chroniącą przed zabrudzeniem i zużyciem.
Przy użyciu nieodpowiednich środków chemicznych, możemy doprowadzić do zdarcia powłoki ochronnej i zniszczenia podłogi.
W przypadku podłóg olejowanych wymagana jest również okresowa konserwacja, którą należy wykonać co najmniej raz w roku, by cieszyć się pięknem podłogi olejowanej.
Czy można ułożyć drewnianą podłogę na ogrzewaniu podłogowym?
Na ogrzewanie podłogowe zalecamy parkiety i deski drewniane dwu lub trójwarstwowe. Dzięki temu, że włókna w warstwach ułożone są prostopadle, deski warstwowe charakteryzują się mniejszym skurczem i są odporniejsze na paczenie. Z reguły podłogi warstwowe mają również mniejszą grubość, dzięki czemu nie ograniczają ciepła tak jak grube podłogi lite.
Jak często olejować taras drewniany?
Taras drewniany, zarówno z drewna krajowego np. Modrzew jak i taras drewniany z drewna agzotycznego np. Bangkirai, Massaranduba, Mukulungu, Merbau, Garapa, Ipe, Kempas powinno się olejować dwa razy w roku:
- na zimę – by zabezpieczyć powierzchnie tarasu przed opadami, śniegiem
- na wiosnę – by cieszyć się pięknem drewnianego tarasu przez cały sezon.
Dlaczego taras z egzotyka szarzeje?
Deski tarasowe z drewna egzotycznego podlegają naturalnemu procesowi patynowienia wierzchniej warstwy drewna. Powstaje wówczas srebrzysta powłoka, która nie ma wpływu na obniżenie parametrów technicznych drewna i proces starzenia biologicznego. By odnowić zszarzały drewniany taras konieczna jest renowacja tarasu drewanianego, którą nalejpiej zlecić profesjonalnej firmie.
Czy można wykonać odszarzanie tarasu drewnianego?
Tak, można wykonać odszarzanie tarasu drewnianego i uzyskać jego pierwotną kolorystykę i piekno, jednak zalecamy zlecić renowacje tarasu drewnianego wyspecjalizowanej firmie, która przy użyciu odpowiednich środków chemicznych i maszyn przywróci naturalne piękno naszemu tarasowi.
Czy taras z kompozytu wymaga konserwacji?
Deski tarasowe kompozytowe nie wymagają konserwacji ani impregnacji. Taras z kompozytu myjemy myjką wysokociśnieniową.
Czym zlikwidować uszkodzenia mechaniczne i zadrapania na desce tarasowej kompozytowej?
Powierzchowne uszkodzenia mechaniczne, powstałe na deskach tarasowych z kompozytu, łatwo usuniemy szczotką drucianą. Lekko zwilżoną deskę czyścimy wzdłuż ryfli, a następnie usuwany powstały pył.
Czy musi być pozostawiona dylatacja pomiędzy deskami drewnianymi na tarasie?
Tak, ponieważ z uwagi na higoskopijność drewna, szczeliny pomiędzy deskami będą się rozszerzać i kurczyć w zależności od wahań temperatury i wilgotności powietrza.
Jak nakładać olej na deski tarasowe drewniane?
Przed nałożeniem oleju na deski tarasowe drewniane należy usunąć resztki powłoki, brudu, tluszczów, pleśni i glonów. W przypadku silnego zabrudzenia można umyć taras drewniany przy pomocy myjki ciśnieniowe i wody. Olej nanosimy pędzlem do momentu nasycenia drewna. Taras drewniany należy olejować w temperaturze +5o i wilgotności względnej powietrza powyżej 80%.
Jakie wymiary powinny mieć wygodne schody?
Ponieważ wysokość i szerokość stopnia są do siebie wzajemnie zależne ich wielkości powinny zostać wyliczone ze wzoru:
2 H + S = 60-65 cm
H – wysokość stopnia
S – szerokość stopnia.
Oznacza to, że suma podwójnej wysokości i głębokości stopnia powinna mieścić się w granicach od 60 do 65 cm. Wymiar ten to przeciętna długość kroku dorosłego człowieka, który został przyjęty na podstawie badań i doświadczeń. Dlatego też przyjmuje się, iż stopnie schodów podanych wymiarach zapewniają wygodę poruszania się.
Jak powinna byc wysokość stopni drewnianych?
Wysokość stopni drewnianych powinna mieścić się w przedziale 14-19cm.
- schody bardzo wygodne 15cm
- schody wygodne - 16cm
- schody przeciętne - 17cm
- schody podrzędne - 19cm
Jak obliczyć liczbę wysokość i ilość stopni przy wygodnych schodach?
Aby obliczyć ilość stopni musimy wysokość kondygnacji podzielić przez wysokość stopnia (np.16cm). W przypadku niepełnej liczby nalezy zaokrąglić liczbę stopni w górę.
Następnie należy wysokość kondygnacji podzielić przez liczbę stopni, wtedy usykamy dokładną wysokość stopnia.
Aby otrzymać szerokość stopni dzielimy długość w rzucie przez ilość stopni pomniejszoną o jeden (ponieważ ostatni stopień jest już na wysokości górnej kondygnacji) (np. 440cm/16stopni - 27,5cm
Co to są podstopnie, trepy, nosek schodów?
Podstopnie to pionowe elewnty schodów. Trepy, stopnie to poziome element schodów, na których stawiamy stopę. Nosek to część stopnia, która jest wysunięta przed podstopień i automatycznie poszerza ona szerokość stopnia.